360° Enerji ×

10

TEMMUZ2019
Yüksek Elektrik Faturalarına Nasıl Karşı Koyarız?
Yüksek Elektrik Faturalarına Nasıl Karşı Koyarız?

2019 EKİM EPDK ELEKTRİK TARİFELERİ

EPDK 2018 yılına ait son çeyrek elektrik fiyatlarını 1 Ekim 2019 tarihi ile açıklamasından kısa bir süre sonra elektrik kelimesi sosyal medyada gündem haline geldi. Yazılı ve görsel medyada türlü zam rakamları ile aklınız karışmış olabilir. Bu yazımız ile işin doğrusunu anlaşılabilir bir dille aktarırken neler yapabilecekleriniz konusunda da önerilerimizi paylaşıyor olacağız.
EPDK’nın sitesinde yayınlanan basın açıklamasına göre 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle ulusal elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dâhil %14,9 artış yapılmıştır. Aşağıda abone gruplarına göre oluşan elektrik fiyatlarını görebilirsiniz. 

Eğer özel bir şirketten elektrik almıyorsanız ve Son Kaynak Tedarik Tarifesinden(SKTT)  fiyatlandırılmıyorsanız 1 Ekim sonrası fiyatlarınız bu şekilde olacaktır. Ancak burada bir uyarımız olacak; faturalarda aktif enerji ve dağıtım bedeli birleştirilmiş şekildedir. Dolayısı ile sadece aktif enerji fiyatını karşılaştırmak isterseniz faturanızla eşleşmeyeceği gibi, dağıtım bedelini faturada arayacak olursanız da göremeyeceksinizdir. Karşılaştırma ve kontrol yaparken bu hususu dikkate almak gerekiyor. Bu durum size karmaşık geliyor ise EPDK’nın sitesinde bulunan fatura hesaplama modülü ile de faturanızın kontrolünü yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Elektrik Maliyetlerimizi Nasıl Düşürebiliriz?
Enerji maliyetlerini nasıl düşürebilirsiniz? Belki 1 milyonluk soru değil ancak bundan çok daha fazla avantaj sağlayacak cevaplar içeriyor. Soruyu sormak sizden cevapları bulmak bizden! Yeni elektrik tarifesi ile maliyetleri artan birçok işletme aynı sorunun cevabını aramaktadır. Bunun için farklı önerilerimizi aşağıda dikkatinize sunarız.
Elektrik Tedarik Sözleşmenizi Gözden Geçirebilirsiniz!
Mevcutta özel bir elektrik tedarik anlaşmanız yoksa yapmak için doğru zamanın geldiğini söyleyebiliriz. Eğer bir anlaşmanız varsa fiyatların artması ile tedarik anlaşmanızın koşullarını sorgulamalısınız. Eğer 360 Enerji tarafından bir danışmanlık almışsanız sözleşmenizin buna uygun olup olmadığını söyleyebiliriz. Çoğu elektrik şirketi kendi maliyetleri yükseldiğinde tek taraflı sözleşmeleri fesih edebilirken, sizin enerji maliyetleriniz artarak sağlayabileceğiniz fayda olumlu yönde değiştiğinde size aynı seçeneği sunmazlar. Eğer sözleşmenizi fesih edebiliyorsanız piyasadan yeni teklifleri toplayarak anlaşma şartlarınızı kendi lehinize iyileştirebilirsiniz. Özellikle SKTT müşterilerinin bunu yapabilmesi gerekir.
“Sizin enerjiniz, bizim uzmanlığımız!”
360 Enerji olarak serbest piyasadan elektrik teklifleri toplamanız ve mutabık kaldığınız fiyatı doğru bir sözleşme imzalayarak güvenli hale getirmeniz için destek olabiliriz. 360 Enerji uzmanlarından destek almanızın maliyetlerinize pozitif etki edeceğinden emin olabilirsiniz.

Doğru Tarifeden mi Elektrik Kullanıyorsunuz?
Son gelişmelerden haberdar mısınız? Birçok işletmenin bu konudaki fırsatları gözden kaçırdığını gören şirketimiz yaptığı incelemeler ile müşterilerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Sanayi ve ticari işletmeler devlet zamanındaki tarifelere alışıktır. Ancak serbestleşen elektrik piyasalarında dinamik süreçler yaşanmaktadır. Sektörde ve mevzuatta meydana gelen gelişmeler size avantajlar sunabileceği gibi sizin için avantajlı olan bir durumu maliyetli hale de getirebilir. Bu sebeple mevzuatın ve elektrik tarifelerinin sürekli takip ve analiz edilmesi gerekir.
“Kontrolsüz enerji maliyet oluşturur!”
İşlerinizin yoğunluğundan veya elektrik sektörünün karmaşıklığından bu işin uzmanı olan 360 Enerji desteğine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu yazıyı okuyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Tarife danışmanlığı konusunda Türkiye’nin en uzmanları tarafından incelemenizi yaparak kullandığınız enerjinin en doğru tarifeden faturalandırıldığından emin oluyoruz. Fırsat veya maliyetleri sizlere rapor olarak sunuyoruz. En doğru tarifeyi tercih ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz; fırsatlardan mahrum kalmamak ve bundan emin olmak isterseniz 360 Enerji ailesi olarak size yardımcı olabiliriz.

Siz de artan faturalardan şikayetçiyseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz !
 

360 BLOG