360° Enerji ×

10

TEMMUZ2019
Elektrik Tedarik Sözleşmeleri Nasıl Yapılır?
Elektrik Tedarik Sözleşmeleri Nasıl Yapılır?

Henüz özel bir enerji şirketi ile bir anlaşmanız olmayabilir veyahut mevcutta çalıştığınız lisans sahibi elektrik şirketiniz olabilir.

Özel bir enerji şirketi ile çalışmıyorsanız serbest piyasadan elektrik tedarik etmeyi düşünmelisiniz. Daha önce böyle bir tecrübeniz yoksa mevcutta kullandığınız elektrikten hiçbir farkının olmadığını söylemeliyiz. Devlet güvencesi altında elektrik kullanacağınızı unutmamalısınız. Özel bir şirket ile çalışmak için en yüksek faturanızın iki katı kadar bir teminatı yeni tedarikçinize vermeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Elektrik sektöründe işlemler günlük ve nakit olarak gerçekleşmektedir. Siz kullandığınız enerjiyi ay sonunda ödeseniz de enerji şirketleri ödemelerini günlük olarak EPİAŞ’a ödeme yaparlar. Bu sebeple güvence bedeline ihtiyaç duyulur. Bu teminatlar lisans sahibi elektrik şirketlerinin bankalar karşısında riskini düşürür ve daha kolay kredi kullanırlar. Günümüzde finansman maliyetlerinin artması sebebi ile güvenilir tüm şirketler teminat talep etmektedir. Teminat istemeden size enerji verebileceğini söyleyen şirketler ile çalışmanızı önermiyoruz. Genellikle teminat istemeden çalışan şirketler gizli maliyetler ile müşterilerinden haksız kazanç sağlayabilmektedir.

Elektrik satın alması yaparken en düşük fiyat en iyi seçenek olmayabilir. Size teklif edilen fiyattan ziyade imzaladığınız sözleşme daha önemlidir. Teknik detaylar içeren bu sözleşmelerin bazı maddeleri sektörel jargon içerdiği için avukatlarınız doğru şekilde yorumlayamayabilir. Dolayısı ile burada şirketimiz elektrik piyasası uzmanlarının desteği ile en doğru ve güvenli sözleşme imzalama imkânı bulabilirsiniz.

 

Zaten özel bir şirket üzerinden elektrik kullanıyorsanız mevcut anlaşma koşullarını fırsatları yakalayabilmek adına sorgulamak gerekir. Örneğin 2019 Ekim tarifesini değerlendirecek olursak 1 Ekim öncesinde tarifeye endeksli indirimler %5 civarındayken 1 Ekim tarifesi sonucunda bu oran %13-15’lere çıktı. Bu fırsatı değerlendirebilmek için öncelikle sözleşmenizin buna uyumlu olmasını sağlamalısınız.

Elektrik tedarik sözleşmelerinde genellikle tedarikçileri koruyan maddeler vardır. Serbest piyasada maliyetlerin aşırı yükselmesi, doğal gaz fiyatlarına gelen zamlar gibi maliyet arttırıcı etkenlerde fiyatı değiştirme veya sözleşmeyi tek taraflı fesih etme gibi hakları kendilerine tanırken abonelere bu hakkı tanımayabilirler. Eğer tek başınıza bu maddeleri değiştirme gücünüz yoksa 360 Enerji’nin toplu temsil yetkisi üzerinden bu hakların maksimum düzeyde temin edilmesini sağlayabilirsiniz. Çok sayıda elektrik abonesine danışmanlık hizmeti verdiğimiz için sözleşmenin eşit koşullara getirilmesini sağlamak bizim asli amaçlarımız arasındadır.

360 Enerji olarak elektrik tedarik tekliflerini en güvenli ve en rekabetçi şirketlerden alabiliyoruz. Çok sayıda şirketin taleplerini aynı yerde toplayarak toplu satın almanın avantajını sizler için sağlıyoruz. Sözleşme aşamasında da sizlere destek vererek süreci sizler için en doğru şekilde tamamlıyoruz. Biz sözleşme sürecini sizin için yürütürken sizde asıl işlerinize odaklanabilirsiniz. 360 Enerji olarak güvenilir ve sürdürülebilir fiyatlar ile enerji almanızı sağlamakla kalmıyor, 12 ay boyunca gelen her faturanızı analiz ederek elektrik tedarikçinizle sağlıklı bir ilişki içerisinde olmanızı sağlıyoruz.

 

Sizin enerjiniz bizim uzmanlığımız. Doğru bir uzmanın size nasıl bir avantaj sağlayacağını bizlerle çalıştığınızda göreceksiniz. Bizim sağladığımız katkıları müşterilerimizden dinlemeniz en doğrusu olacaktır.

360 BLOG